Jakie są pasy w BJJ?

redakcja | 27.06.2023 16:55

Pasy w BJJ (Brazylijskie Jiu-Jitsu) to nie tylko wizualna część kimona,  pasy w BJJ oznaczają postęp w treningach i stopień zaawansowania zawodników.  

Purpurowy pas, ilustracja do artykułu
Purpurowy pas, ilustracja do artykułu | envato, autor YuriArcursPeopleimages

Wizualnie, pasy w BJJ, różnią się kolorami i jest to charakterystyczny system, który można spotkać w większości innych systemów walki.  Każdy z kolorów oznacza konkretne umiejętności. Hierarchia pasów w BJJ wygląda w większości klubów następująco:

Kolory pasów w BJJ

  • biały
  • niebieski
  • purpurowy
  • brązowy
  • czarny

Niektóre szkoły (organizacje) BJJ wprowadziły system belek na pasach (stopniowanie), które są przyznawane trenującym w drodze do awansu do kolejnego pasa. Ma to pokazywać progres oraz motywować do zwiększania swoich umiejętności. 

 W większości szkół (klubów BJJ) pasy są tradycyjnie nadawane przez nauczyciela, a nie mają usystematyzowanych egzaminów na dany pas.  

Warto też zauważyć, że różne szkoły i instruktorzy BJJ mają różne wymagania dotyczące awansu na kolejne pasy. Niektóre szkoły mogą skupiać się bardziej na technikach, inne mogą wymagać udziału w zawodach, a jeszcze inne mogą badać charakter i zaangażowanie ucznia.

Na poniższym zdjęciu głównym artykułu przedstawiony jest system pasów IBJJF (International Brazilian Jiu-Jitsu Federation) największej organizacji BJJ na świecie.

IBJJF graduation systemhttps://ibjjf.com/graduation-system | IBJJF graduation system

Biały pas

W BJJ biały pas jest pierwszym pasem, który oznacza początkującego zawodnika. To jest poziom, na którym wszyscy uczniowie zaczynają swoją podróż w BJJ, niezależnie od ich wieku czy doświadczenia w innych sportach walki. Białe pasy nosi się zazwyczaj na etapie uczenia się podstawowych technik, takich jak pozycje, duszenia i dźwignie. Białe pasy uczą się również podstawowych zasad BJJ, w tym szacunku do partnera treningowego i bezpieczeństwa na macie.

Niebieski pas

Niebieski pas to drugi poziom w brazylijskim jiu-jitsu. Jest to istotny przeskok doświadczenia w tej sztuce walki, który zazwyczaj wymaga od ucznia kilku lat regularnej praktyki i studiowania technik BJJ na macie.

Osoba z niebieskim pasem ma już solidne zrozumienie podstawowych technik i zasad BJJ.

Purpurowy pas

Purpurowy pas w BJJ symbolizuje zaawansowany poziom umiejętności i zrozumienia sztuki walki przez jego posiadacza. Purpurowe pasy często pracują już jako instruktorzy w klubach BJJ, ponieważ mają dość zaawansowane umiejętności i wiedzę, aby przekazywać ją młodszym adeptom.

Zawodnicy z purpurowym pasem zazwyczaj mają doskonałe zrozumienie i biegłość w większości technik BJJ, i są w stanie efektywnie stosować te techniki w różnorodnych sytuacjach.

Zdobycie purpurowego pasa często wymaga wielu lat intensywnego treningu.

Podobnie jak na niższych stopniach, kryteria przyznawania purpurowego pasa mogą się różnić w zależności od szkoły czy trenera, bo należy pamiętać, ze najczęściej to trener decyduje w BJJ o nadaniu pasa, a wymagania nie są ścisłe. 

Brązowy pas

Brązowy pas to kolejny poziom po purpurowym w brazylijskim jiu-jitsu (BJJ). Jest to przedostatni kolor pasa przed kolorem czarnym, który jest najwyższym standardowym kolorem pasa w BJJ.

Brązowy pas oznacza bardzo zaawansowane zrozumienie i biegłość w technikach BJJ. Zawodnicy na tym poziomie mają wgląd w subtelności i złożoność sztuki, które przekraczają podstawowe techniki i strategie.

Czarny pas

Czarny pas w BJJ to ostatni ze standardowych kolorów pasów i symbolizuje bardzo wysoki poziom umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Osiągnięcie czarnego pasa wymaga wielu lat, często zawodnikom zajmuje to dekady, poświęconej i intensywnej praktyki w tej sztuce walki.

Czarny pas oznacza, że zawodnik posiada głęboką wiedzę na temat technik BJJ i jest w stanie zastosować tę wiedzę w różnorodnych sytuacjach, zarówno na treningu, jak i w zawodach. Czarny pas jest również często widziany jako znak, że zawodnik może pełnić rolę mistrza lub nauczyciela, przekazując swoją wiedzę innym.

W systemie BJJ (np. w  organizacji IBJJF)  istnieją również kolejne stopnie po czarnym pasie, które są oznaczone dodatkowymi paskami lub zmianą koloru pasa na czerwono-czarny, a następnie na cały czerwony pas. Te wyższe stopnie są zwykle przyznawane za długotrwałe wkłady w ten sport, a niekoniecznie za wyższy poziom umiejętności w technice walki.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu