Czym różni się BJJ gi od BJJ no-gi?

redakcja | 28.06.2023 14:30

Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) może być praktykowane w dwóch odmianach: "gi" i "no-gi". W tym artykule poznasz różnice między tymi dwoma odmianami BJJ. Chociaż te dwie odmiany z pozoru są podobne, to rozwijają różne płaszczyzny doświadczenia u zawodnika. Jeśli szukasz odpowiedzi, która forma BJJ jest lepsza dla Ciebie, to ten artykuł może przybliżyć Cię do odpowiedzi.

Gi z purpurowym pasem, ilustracja do artykułu
Gi z purpurowym pasem, ilustracja do artykułu | envato, autor YuriArcursPeopleimages

BJJ gi, czasami nazywane "BJJ w kimono", praktykuje się w tradycyjnym stroju nazywanym gi. Gi składa się z ciężkiej bawełnianej kurtki, spodni i pasa. Pas symbolizuje rangę zawodnika (zobacz jakie są pasy w BJJ). W BJJ gi wiele technik polega na wykorzystaniu gi przeciwnika do kontrolowania go, ustawiania pozycji i wykonywania poddania. Techniki te obejmują chwytanie i ciągnięcie gi, duszenia za pomocą gi i wiele innych.

BJJ no-gi praktykowane bez gi. Zamiast tego, uczestnicy zwykle noszą luźne koszulki lub rashguardy i wygodne spodenki do walki. Bez gi do chwytania, BJJ no-gi skupia się bardziej na kontrolowaniu ciała przeciwnika za pomocą chwytów takich jak chwyty za nogi, ramiona czy szyję. Zazwyczaj jest bardziej dynamiczne i wymaga od zawodników szybkości i sprawności fizycznej.

Która formuła BJJ jest lepsza?

Która formuła jest "lepsza" zależy od tego, co konkretny praktykant szuka w BJJ. Osoby zainteresowane tradycją i długą historią sztuk walki mogą preferować BJJ gi. Z drugiej strony, osoby zainteresowane rozwojem sztuki walki, która jest bliżej rzeczywistych sytuacji samoobrony lub walki MMA, mogą częściej wybrać BJJ no-gi.

Trenowanie jednej lub drugiej formy BJJ będzie wymagało od praktykanta nauczenia się różnych technik i strategii. W BJJ gi zawodnicy muszą nauczyć się, jak skutecznie wykorzystać i bronić się przed technikami wykorzystującymi gi. W BJJ no-gi zawodnicy muszą nauczyć się skutecznych sposobów kontrolowania przeciwnika bez możliwości chwytania jego ubrania. BJJ no-gi dynamicznie jest też przeważnie szybsze. 

Wielu praktykantów BJJ trenuje zarówno w formie gi, jak i no-gi, uważając, że obie formy się znakomicie uzupełniają. Wiedza i umiejętności zdobyte w jednej formie mogą często przynieść korzyści w drugiej. Bez względu na to, którą formę wybierzesz, najważniejsze jest regularne trenowanie i ciągłe uczenie się.

Pod MMA najczęściej wybierane jest BJJ no-gi gdzie trenuje się w rashguardach.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu