Co to jest rash guard?

redakcja | 28.06.2023 15:08

Rash guard, znany również jako rash vest lub rashie, to sportowa koszulka wykonana z elastycznego sztucznego materiału. Rash guardy wywodzą się z surfingu, ale znalazły swoje zastosowanie również w innych sportach wodnych oraz co ciekawe w  sportach walki. 

Rash guardy są uważane za wynalazek pochodzący z Australii, gdzie są powszechnie nazywane "rashies" lub "rashys".

Sama angielska nazwa rash guard wskazuje na funkcję tego ubrania, które po prostu chroni przed zaczerwienieniem (otarciem), które może być spowodowane otarciami lub oparzeniami słonecznymi.

Zawodnik w rashguard, ilustracja do artykułu
Zawodnik w rashguard, ilustracja do artykułu | envato, autor romankosolapov

Rash guard w surfingu

W surfingu rash guard to strój zazwyczaj jest noszony samodzielnie podczas surfowania w ciepłym klimacie, kiedy nie jest potrzebne zakładanie pianki. Nosi się go, aby zapobiec otarciom spowodowanym wchodzeniem na pokrytą woskiem dęskę. Wosk na desce surfingowej zatrzymuje piasek z plaży, który może ocierać się o surfera podczas wiosłowania do miejsca złamania fali lub o nogi, kiedy surfer siedzi na desce.

Rash guardy do sportów wodnych dodatkowo  oferują pewną ochronę przed słońcem. 

Rash guard w sportach walki

Rash guard w sportach walki najczęściej jest używany w BJJ oraz MMA. W BJJ rash guardy często nosi się pod  gi lub jako samodzielny strój do treningu BJJ no-gi. 

Rash guardy do sportów walki nieznacznie różnią się od tych do sportów wodnych. Mają wzmocnione szwy; panel żelowy na dole rashguarda, który zapobiega podwijaniu się podczas sparingu. Rash guardy w sportach walki występują w wersji z krótkim rękawem lub długim i są ubierane w zależności od preferencji zawodnika.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu